ABC montażu oświetlenia w przedpokoju

Przedpokój z całą pewnością jest dosyć specyficznym pomieszczeniem w Twoim domu. Z czego wynika ta „specyfika”? Przede wszystkim z przechodniego charakteru tego pomieszczenia oraz z braku dostępu do naturalnego źródła światła. Przedpokoje są z reguły bardzo ciemne. Dlatego też tak ważny jest wybór optymalnego rodzaju oświetlenia. W dzisiejszym artykule podamy Ci kilka uniwersalnych wskazówek dotyczących instalacji lamp do przedpokoju.

Intensywne światło czy kameralne oświetlenie?

Wybierając stopień intensywności światła do przedpokoju powinieneś wziąć pod uwagę przede wszystkim praktyczne aspekty tego rozwiązania. Podobnie jak lampy do łazienki, którymi zajmiemy się już wkrótce, oświetlenie w przedpokoju również powinno dawać dosyć intensywne i jasne światło. Przedpokój jest pomieszczeniem, w którym witasz swoich gości i wskazujesz im drogę do znajdującego się w głębi domu salonu czy pokoju gościnnego. Dzięki prawidłowemu oświetleniu odwiedzające Twój dom osoby będą mogły poruszać się pewnie i bezpiecznie. Bez ryzyka potknięcia czy zahaczenia o jakiś element wyposażenia. Sprawa na pierwszy rzut oka błaha, a jednak wymagająca od Ciebie poważnego potraktowania.

Lampy wiszące czy plafony sufitowe?

Intensywność światła to jedno, a drugie to dobór odpowiedniego typu oświetlenia. W przypadku przedpokoju z pewnością nie sprawdzą się bogato zdobione żyrandole lub lampy wiszące. Chyba, że Twój przedpokój ma rozmiar średniej wielkości salonu. W większości przypadków idealnym rozwiązaniem okażą się plafony sufitowe. Zajmują niewiele miejsca, a do tego są źródłem rozproszonego, intensywnego światła, które idealnie oświetli cały przedpokój. Tego typu plafony znajdziesz przede wszystkim w kolekcji Italux. Ciekawym pomysłem może być także zastosowanie lampy sufitowej z kolekcji Azzardo. Wyposażona jest w 3 źródła światła, które dadzą Ci spore możliwości jeśli chodzi o oświetlenie przedpokoju.

A dlaczego nie lampy wiszące? To proste! Jeszcze bardziej pogłębią uczucie ciasnoty w niewielkim przedpokoju, a ponadto mogą utrudnić swobodne otwieranie drzwi od szafy. Rzeczy z pozoru prozaiczne, o których jednak powinieneś pomyśleć odpowiednio wcześniej.

A co z lustrem

Czy w Twoim przedpokoju znajduje się lustro? Jeśli tak, to z aranżacyjnego punktu widzenia jest to strzał w dziesiątkę. W małych pomieszczeniach, takich jak przedpokój czy łazienka, lustro pozwala na ich optyczne powiększenie. Nie mówiąc już o klasycznym zastosowaniu tego elementu wyposażenia. Zapewne zawsze przed wyjściem chcesz jeszcze przejrzeć się w nim, aby sprawdzić czy wszystkie elementy garderoby dobrze leżą.

Ale skoro już powiesiłeś w przedpokoju lustro, to teraz musisz je odpowiednio oświetlić. Bardzo pomocne i praktyczne okażą się w tym przypadku lampy z włącznikiem. Szeroki wybór znajdziesz w asortymencie lamp Azzardo oraz Kutek Mood. Skupiają one światło na mniejszej powierzchni idealnie oświetlając przestrzeń wokół lustra. Ciekawym pomysłem, który powinieneś rozważyć, jest także lampa LED montowana nad lustrem. Analogiczne rozwiązanie możesz zastosować w łazience.

Wyposażenie i oświetlenie przedpokoju często jest zostawiane na sam koniec. Pamiętaj, aby nie popełniać tego błędu. Przedpokój to pomieszczenie specyficzne i pierwsze, jakie zobaczą Twoi goście. Powinieneś zatem zadbać, aby było estetyczne, a poruszanie po nim nie przysparzało kłopotów.

Koszyk