Czego radzimy NIE stosować przy wyborze lamp do kuchni

Lampy do kuchni ? rzecz zdaje się banalna i prosta. My jednak tym razem podzielimy się naszymi spostrzeżeniami, czego NIE STOSOWAĆ jako oświetlenie w kuchni.

Podstawowa rola lamp w kuchni

Podstawowym przeznaczeniem lamp w tym pomieszczeniu, to jego dobre oświetlenie. I ? z naszego punktu widzenia ? jest to najważniejsza sprawa przy doborze lamp. Najważniejszą rzeczą jest dobranie odpowiednich miejsc, w których zostanie zamontowane oświetlenie. Jeżeli nad blatami roboczymi mamy powieszone szafki kuchenne, to radzimy zastosować ogólnodostępne paski ledowe, których zadaniem będzie doświetlenie miejsc pracy. Jeżeli mamy jeszcze możliwość wycięcia od spodu szafek tunelu, w którym możemy schować wspomniane paski, to zróbmy to. Jeżeli jest już jednak za późno, to pozostaje nam zamocowanie pasków w specjalnych profilach aluminiowych, które możemy przykleić do szafek za pomocą taśmy dwustronnej. Pamiętajmy, aby moc ledów była jak największa.

Co jednak zrobić, gdy nie mamy żadnych szafek nad blatami i niestety jest ciemno?

Tutaj z pomocą przychodzą systemy szynowe wraz z montowanymi do nich reflektorkami. Dzięki temu, że oświetlenie szynowe jest bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem, możemy w szynie zainstalować dowolną ilość reflektorków i skierować ich strumień światła w takim kierunku, jaki jest nam potrzebny.

Wróćmy jednak do meritum artykułu, czyli ?czego nie? ? W przypadku oświetlenia blatu nie popełniajmy tych błędów :

  • nie opierajmy się złudzeniu, że lampa zawieszona centralnie doświetli nam blaty robocze. Dlaczego nie? Dlatego, że będziemy zawsze stali tyłem do tej lampy i przed nami powstanie cień na blacie, który sam się nie doświetli.
  • zapomnijmy, że mamy okno, przez które świeci słońce ? faktem jest, że światło słoneczne jest najlepsze, ale w nocy i w pochmurne dni niestety, słońce nam nie pomoże.
  • mam okap nad płytą, więc on doświetli mi też blaty robocze po bokach. I zlew przy okazji. Otóż niestety, okapy mają bardzo słabe wbudowane oświetlenie i nie możemy opierać się na lampach w nie budowanych. Dodatkowo ? przecież nie zawsze chcemy włączać okap przy krojeniu chleba lub ogórków do sałatki.

Na co jeszcze zwrócić uwagę w doborze lamp do kuchni?

Drugą rzeczą, która ma bardzo istotne znaczenie, to materiał, z których lampy są wykonane. A właściwie nie materiał, tylko stopień skomplikowania formy lampy. Im bardziej skomplikowany czyli np szklane kryształki zamiast szklanego klosza), tym gorzej będzie nam z takiej lampy usunąć brud. A brud w kuchni, a raczej tłuszcz jest wszechobecny w kuchni (co zresztą widać w Kuchennych Rewolucjach) i nie sposób się przed nim zabezpieczyć. Jeżeli więc w kuchni powiesimy lampę z abażurem z tkaniny, to zapewne po dwóch latach będzie to abażur do wyrzucenia. Jeżeli powiesimy lampę z kryształami, to współczujemy tej osobie, która będzie musiała doprowadzić te kryształy do porządku. Dlatego też, im prostszy materiał i prostsza forma, tym lepiej ? z naszego punktu widzenia ? zastosować takie oświetlenie, jako lampy do kuchni.

Co polecamy jako lampy do kuchni?

Polecamy zapoznać się z naszymi propozycjami lamp. Jako centralne oświetlenie do kuchni proponujemy lampy sufitowe o jak najprostszych formach. Oczywiście muszą one pasować stylem do urządzanych i oświetlanych pomieszczeń. Pamiętajmy, że w kuchni spędzamy dosyć dużą ilość czasu. Bywa, że impreza urządzona w domu odbywa się właśnie w kuchni, a nie w jadalni czy w salonie. Jest to też ulubione miejsce na ciche rozmowy w kameralnym gronie. Dlatego też temat lamp do kuchni powinniśmy mieć dokładnie przemyślany.

Koszyk