Blat roboczy w kuchni jest miejscem newralgicznym
Tutaj wykonuje się większość prac kuchennych, zarówno tych prostych i szybkich jak zaparzenie kawy, jak i tych wymagających czasu i precyzji, na przykład siekanie wołowiny na tatara albo pieczołowite zdobienie pierników.
Bez względu na rodzaj wykonywanych zwykle czynności, blat kuchenny wymaga dobrego oświetlenia funkcjonalnego, które zapewni wygodę i bezpieczeństwo pracy. Oświetlenie ogólne zwykle w postaci plafonu lub lampy wiszącej nie oświetla należycie miejsca pracy, dlatego należy zastosować alternatywne źródła światła wzdłuż blatu roboczego. Możliwości doświetlenia tej strefy są nieograniczone, ale warto wiedzieć, które lampy kuchenne sprawdzą się najlepiej.
Blat roboczy samotna wyspa albo długa prosta pod szafkami
Oba rozwiązania są obecnie równie popularne, a wybór konkretnego determinuje zwykle powierzchnia kuchni oraz budżet. Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady dotyczące kosztów i funkcjonalności, ale obie w równym stopniu wymagają uwzględnienia w projekcie rodzaju oświetlenia. Lampy kuchenne dobiera się także w odniesieniu do umiejscowienia części roboczej kuchni w ogólnym planie mieszkania lub domu. Inaczej oświetla się blat roboczy w samodzielnej, zamkniętej kuchni, a inaczej wówczas, gdy jest ona integralną częścią jadalni lub jest otwarta na część salonową. Jak widać, oświetlenie roboczej części blatu w kuchni wymaga odrobiny zastanowienia, aby umiejętnie połączyć wszystkie założenia projektowe i potrzeby w harmonijną całość.
Rozplanowując źródła światła, należy kierować się na stępującymi wytycznymi ogólnymi:
- rodzaj i ilość lamp kuchennych zależna jest od powierzchni części kuchennej, doświetlenia naturalnego (ilość, wielkość i rozmieszczenie okien), dominującej kolorystyki (zwłaszcza w podziale jasna-ciemna) oraz ogólnej aranżacji wnętrza;
- planując rozmieszczenie lamp funkcyjnych nie wolno zapominać o roli oświetlenia ogólnego, z którego nie powinno się nigdy rezygnować;
- rodzaje i kolory opraw powinny tworzyć spójną całość i harmonizować ze stylem i kolorystyką wnętrza.
Oświetlenie podszafkowe oraz lampy nad szafkami kuchennymi
Przechodząc do konkretów, na początek skupmy się na popularnych rozwiązaniach stosowanych do oświetlenia kuchennego blatu umiejscowionego równolegle do wiszących szafek kuchennych. Do wybory mamy tutaj:
- punktowe reflektorki mocowane do szyny na suficie: Ich zaletą jest duża możliwość regulacji w dowolnym momencie. Oprawy reflektorków są w większości ruchome można ustawić je pod różnym kątem. Jednocześnie szyna umożliwia swobodne przesuwanie każdej lampy wzdłuż ciągu roboczego. Takie rozwiązanie pozwala dopasować natężenie światła do bieżących potrzeb i jest idealne w przypadku kuchni otwartej na salon. W czasie intensywnych prac kuchennych można zestawić reflektory blisko siebie i nakierować na wybraną część blatu roboczego. Kiedy nie potrzeba tak intensywnego doświetlenia, wystarczy rozproszyć strumień światła ustawiając oprawy w różnych kierunkach.
- lampy kuchenne na wysięgniku, montowane bezpośrednio na górnych krawędziach w ciągu szafek: To jedno z pierwszych rozwiązań stosowanych w kuchniach komplementarnie do oświetlenia ogólnego. Tego typu lampki montuje się na stałe w określonym rozstawie. Niektóre można regulować dzięki elastycznym lub obrotowym ramionom wysięgnika. Planując tego typu oświetlenie, należy starannie zestawić moc źródeł światła i rozstaw opraw. To pozwoli uzyskać optymalny poziom doświetlenia roboczej części blatu kuchennego.
- oczka halogenowe lub LED montowane pod szafkami lub wpuszczane w płytę meblową: To najbardziej dyskretna forma doświetlenia blatu kuchennego. Oprawy mocowane od spodu szafek przyklejane lub przykręcane na śrubach są niewielkie, mają proste kształty i świecą dyskretnym światłem. Można je zamontować w każdej chwili, kiedy pojawi się potrzeba dodania kolejnego źródła światła w kuchni. Ich niepodważalną zaletą jest łatwość mocowania oraz możliwość szybkiego demontażu w przypadku zmiany koncepcji organizacyjnej na kuchennym blacie. Lampy wpuszczane w płytę są w zasadzie niewidoczne, dzięki czemu pasują do większości aranżacji zarówno minimalistycznych, sterylnych jak i kuchni w stylu prowansalskim, gdzie bogactwo detali i innych dodatków wymusza stosowanie oszczędnych w formie opraw świetlnych. Ich montaż musi być przemyślany, bowiem każda zmiana pozostawi dziury w płycie meblowej.
- listwy LED: Szczególnie polecane. Są dyskretne, ale tworzą niepowtarzalny nastrój, dzięki różnorodnym efektom, jakie można uzyskać. Szeroki zakres natężenia strumienia świetlnego oraz bogata kolorystyka pozwalają stosować je zarówno jako funkcjonalne doświetlenie blatu roboczego jak i tworzyć za ich pomocą dekoracyjne efekty świetlne. Mnogość wzorów, łatwość montażu, ale przede wszystkim wydajność i energooszczędność sprawiają, że lampy LED są coraz popularniejszym rozwiązaniem również w kuchni.
Lampy wiszące w kuchni
Ten typ lamp stosuje się jako oświetlenie ogólne kuchni, gdzie blat roboczy jest ułożony w ciągu szafek kuchennych. Jest ono niewystarczające z 2 powodów. Nie dość, że jest zbyt rozproszone, to jeszcze w czasie pracy przy blacie zasłaniamy je sobie tworząc cień na blacie. Jednak w przypadku blatu roboczego w postaci wyspy kuchennej lampy wiszące sprawdzają się idealnie. Nie tylko dobrze oświetlają powierzchnię blatu ale stanowią jednocześnie ozdobę tej części kuchni. Wybierając lampy wiszące do kuchni należy dobrać długość zwisu w taki sposób, by oprawa znalazła się pół metra nad blatem. Źródło światła nie może być zbyt mocne, aby na blacie nie powstawały oślepiające odblaski. Rodzaj oprawy musi zostać dobrany do pozostałych elementów oświetlenia kuchennego oraz - w przypadku otwartej kuchni - powinno harmonizować z pozostałą częścią pomieszczenia.
Na koniec przypomnimy rzecz pozornie oczywistą. Mianowicie ? Każdy zestaw oświetleniowy powinien mieć własny, niezależny obwód i osobny włącznik. Dzięki temu możemy precyzyjnie dopasować potrzebną ilość światła, bez zbędnych strat energii.