Lampy z wysokim IP nad wanną i prysznicem

Lampy nad wanną i prysznicem - zagrożenia

Odpowiednie zaplanowanie instalacji oświetleniowej w łazience pozwoli na wygodne i przede wszystkim bezpieczne korzystanie z tego pomieszczenia. Poza oświetleniem ogólnym ? najczęściej w postaci plafonu lub Led-ów, bardzo przydatne są także kinkiety umieszczane zwykle przy lustrze i oświetlające okolice umywalki. Ich światło pozwala na wygodne wykonanie makijażu czy ogolenie się. W ostatnim czasie coraz popularniejsze staje się też oświetlenie montowane nad wanną czy w kabinie prysznicowej.
Nie jest ono niezbędne, ale na pewno poprawia komfort użytkowania, sprzyjając odprężeniu i relaksowi w czasie kąpieli. Dodatkowo dobrze rozplanowane oświetlenie wilgotnej strefy daje bardzo ciekawe efekty dekoracyjne. Jednak takie rozwiązania należy stosować w sposób przemyślany. Po pierwsze z tego powodu, że zbyt duża ilość źródeł światła może zaburzyć harmonię aranżacji, a po drugie z uwagi na konieczność zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Szczególnie trzeba zadbać o miejsca mające bezpośredni kontakt z wodą - prąd elektryczny w powiązaniu z wilgocią jest bardzo niebezpieczny i może stanowić śmiertelne zagrożenie.

Klasyfikacja IP - co oznacza w przypadku łazienki

Do miejsc niebezpiecznych w łazience zaliczają się przede wszystkim obszary, na których umiejscowione są wanny i prysznice. Podczas kąpieli, przy mocnym strumieniu wody, rozpryskujące się krople przemieszczają się w różnych kierunkach, niejednokrotnie dosięgając także oprawy oświetleniowej. Dlatego bezwzględnym wymogiem jest posiadanie przez nie odpowiedniej szczelności, która całkowicie chroni przed przedostaniem się wilgoci do wnętrza lampy. Nawet niewielka ilość wilgoci może spowodować zwarcie instalacji, a w skrajnych przypadkach łuk elektryczny może spowodować porażenie prądem kąpiącej się osoby.

O stopniu ochrony opraw przed wilgocią informuje stopień IP. IP czyli International Protecting Rating oznacza stopień ochrony urządzenia elektrycznego i składa się z dwóch cyfr. Pierwsza z nich pokazuje poziom ochrony przed ciałami stałymi, takimi jak kurze i pyły. W przypadku łazienek większe znaczenie ma druga cyfra, określająca zabezpieczenie przed działaniem wody. Dobrą ochronę przed przypadkowym opryskaniem czy niewielkim oblaniem zapewniają już oprawy posiadające parametr IP44. Ich konstrukcja jest na tyle szczelna, że bez obaw można je ochlapać wodą spod prysznica. Generalnie oprawy tego typu mogą być nawet wystawione na deszcz i nie powinno nic się z nimi stać. Dla uzupełnienia informacji ? piąty i szósty stopień zabezpieczenia przed działaniem wilgoci pozwala na używanie strumienia z dowolnego kierunku, natomiast oprawy posiadające siódmy i ósmy stopień szczelności mogą być już całkowicie zanurzane nadają się do podwodnych instalacji basenowych itp.

Sprawdź naszą ofertę lamp przeznaczonych do łazienki:

Strefy ochrony w łazience - podział

To, jak szczelnej oprawy należy użyć w konkretnym przypadku, zależy przede wszystkim od miejsca, w którym będzie się ona znajdować. Każdą łazienkę można podzielić na kilka podstawowych stref, gdzie różne są wymogi dotyczące znajdujących się tam urządzeń elektrycznych. Podział jest następujący:

  • Strefa 0: Obejmuje wnętrze wanny lub brodzika, w szczególności podłogę kabiny prysznicowej lub ścianki wanny. Zgodnie z przepisami dopuszczalne jest tu użycie wyłącznie opraw mających szczelność minimum IP67.
  • Strefa 1: Jest to przestrzeń do wysokości 2,25 m licząc od podłogi, znajdująca się bezpośrednio nad wanną lub kabiną prysznicową. Tutaj oprawy muszą mieć szczelność co najmniej IP44 lub IP45.
  • Strefa 2: Strefa druga to bezpośrednie sąsiedztwo wanny, prysznica czy umywalki. Według przepisów, jest to obszar znajdujący się w odległości 60 cm w każdym kierunku od wanny czy prysznica. Stosunkowo wysokie zawilgocenie i realna możliwość pojawienia się kropelek wody powodują, że nadal wymagana jest tu ochrona IP44.
  • Strefa 3: Pozostała część łazienki, obejmująca miejsca oddalone od wanny czy prysznica o ponad 60 cm w każdą stronę. Tutaj bez obaw można stosować lampy z oznaczonym IP21, ich oprawy będą bowiem odporne na skraplającą się parę wodną, ale ryzyko zamoczenia strumieniem wody jest praktycznie zerowe.

Jakie inne niedogodności wynikają z niewłaściwego doboru lamp w wilgotnej strefie łazienki.

Określeniem niedogodności można nazwać wszelkie problemy, które wynikną nie tylko z niewłaściwego dobrania stopnia szczelności oprawy lampy łazienkowej. Nie wpływają one - przynajmniej początkowo - bezpośrednio na bezpieczeństwo użytkowania, ale znacznie obniżają komfort oraz jakość aranżacji wnętrza. Chodzi o materiały, z których wykonuje się lampy - ich rodzaj i jakość. Nie jest tajemnicą, że najtańsze modele od nieoznakowanych producentów to zwykle produkty słabej jakości i kiepsko wykonane. Montowane bez nadzoru i pozbawione kontroli jakości, stanowią utrapienie klientów, ale i handlowców, którzy decydują się nimi handlować. Pomijając fakt ryzyka, wiążącego się z brakiem pewności co do deklarowanych stopni szczelności, pozostaje jeszcze kwestia trwałości lamp montowanych w zawilgoconych miejscach. Niewłaściwie dobrane materiały nie tylko powodują szybkie niszczenie, ale uniemożliwiają również systematyczne czyszczenie lampy, wskutek czego szybko przestaje ona pełnić zakładane funkcje. Żółknące i odbarwiające się oprawy, luźno zamocowane elementy i nieprzemyślany projekt lampy, która w krótkim czasie zaczyna bardziej zawadzać niż oświetlać, a zamiast ozdabiać, szpeci wnętrze - to wszystko sprawia, że warto poszukać lamp od sprawdzonych producentów i zaopatrywać się w sklepach stawiających na jakość własnego asortymentu.

Oferta lamp do łazienki w sklepie strefalamp

Mając powyższe na uwadze, prezentujemy w naszym sklepie rozwiązania lamp do oświetlenia łazienki, które spełniają wymagania bezpieczeństwa.
Do zapoznania się z naszą ofertą zapraszamy do:

Koszyk