Klasyfikacja IP czyli wszystko o klasach szczelności

Na pewno wybierając oświetlenie do naszego domu lub ogrodu spotkaliśmy się z określeniem "IP". Co to jest IP i co powinniśmy wiedzieć na jego temat? Na te dwa główne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Zacznijmy od samego tłumaczenia skrótu IP pochodzi on od ang. International Protection Rating – stopień ochrony zapewnianej przez obudowę urządzenia elektrycznego przed: dostępem do niebezpiecznych części wewnątrz obudowy, wnikaniem obcych ciał stałych, szkodliwymi skutkami wnikania wody.

Oprócz skrótu IP zawsze mamy do czynienia z dwoma cyframi. Pierwsza z nich oznacza, że obudowa zapewnia ochronę ludzi przed dostępem do niebezpiecznych części umieszczonych wewnątrz i równocześnie zapewnia ochronę przed wnikaniem obcych ciał stałych. Druga oznacza, że obudowa zapewnia ochronę przed skutkami wnikania wody. Poniżej można zobaczyć opis poszczególnych cyfr w oznakowaniu IP.

Pierwsza cyfra dotyczy stopnia ochrony przed ciałami stałymi:

0 - brak ochrony;
1 - ochrona przed obiektami większymi niż 50 mm (przypadkowe dotknięcie dłonią);
2 - ochrona przed obiektami większymi niż 12,5 mm (przypadkowe dotknięcie palcem);
3 - ochrona przed obiektami większymi niż 2,5 mm (przypadkowy kontakt z narzędziem, przewodem itp.);
4 - ochrona przed obiektami większymi niż 1 mm (przypadkowy kontakt z cienkim drutem, wkrętem itp.);
5 - ochrona przed pyłem (możliwe przenikanie pyłu w niewielkich ilościach, nie zakłócających prawidłowego działania);
6 - pyło-szczelność (całkowita ochrona przed kontaktem i przedostaniem się ciał stałych).

Druga cyfra określa stopień ochrony przed wodą:

0 - brak ochrony;
1 - ochrona przed kroplami wody spadającymi swobodnie pionowo;
2 - ochrona przed kroplami wody spadającymi swobodnie z odchyleniem do 15 stopni;
3 - ochrona przed kroplami wody spadającymi swobodnie z odchyleniem do 60 stopni;
4 - ochrona przed kroplami wody spadającymi lub rozpryskiwanymi pod dowolnym kątem (deszcz);
5 - ochrona przed skierowanym strumieniem wody;
6 - ochrona przed silnym strumieniem wody lub falą;
7 - ochrona przed zalaniem przy zanurzeniu w wodzie do 1 m, w czasie nie dłuższym niż 30 minut;
8 - ochrona przed zalaniem przy zanurzeniu ciągłym w wodzie (dla kryteriów określonych przez producenta; w niektórych przypadkach stopień 8 oznacza obudowę hermetyczną).

Kiedy już wiemy co to stopień ochrony lub potocznie klasa szczelności IP przejdźmy do praktyki. Najczęstszymi stopniami szczelności z jakimi będziemy mieli do czynienia - mówiąc o oświetleniu domu - to IP20, IP44, IP54, IP67. Oczywiście kombinacji klas jest zdecydowanie więcej, ale w praktyce najczęściej korzysta się z wcześniej wymienionych.

Stopień ochrony IP20 - czyli oprawy do stosowania wewnątrz pomieszczeń. Są to oprawy które chronią nas przed porażeniem przy próbie dotknięcia palcem. Ale w żaden sposób nie chronią urządzenia przed skutkami działania wody. Proszę się nie zrażać tym drugim, w końcu większość oświetlenia w naszym domu zamontowanych jest na suficie lub ścianach. Do tego w miejscach, w których nie są w ogóle narażone na kontakt z wodą. Więc w pomieszczeniach takich jak salon, sypialnia, pokój wypoczynkowy, garderoba itd sprawdzają się świetnie.

Stopień ochrony IP44/54 - czyli oprawy bryzgoszczelne do miejsc zapylonych i wilgotnych. Zacznijmy od wewnątrz, w domu głównie są dwa pomieszczenia narażone na zwiększoną wilgotność. Jest to kuchnia oraz łazienka. W kuchni w praktyce nie musimy stosować tego typu oświetlenia, ponieważ źródło światła zazwyczaj nie jest w tak bliskim kontakcie ze źródłem wody czyli zlewem. Za to w łazience zdecydowanie często jesteśmy zmuszeni skorzystać z oprawy o podwyższonej szczelności. Jednak ten stopień ochrony nie tyczy się każdego miejsca w łazience z racji podziału na strefy. W tej kwestii zapraszam do przeczytania innego poradnika - link - gdzie jest to opisane bardziej szczegółowo. A pokrótce, tego typu oprawa świetnie sprawdzi się nad lustrem, kabiną prysznicową lub wanną. Teraz opiszę jak to wygląda na zewnątrz budynku. Jeśli chodzi o elewację, która nie musi być pod zadaszeniem lub wolnostojące oświetlenie to ta klasa wodoszczelności nadaje się idealnie. Ten stopień ochrony świetnie chroni przed deszczem. Jednak jeśli instalujesz oświetlenie na ziemi warto pomyśleć o wyższej klasie. Podczas silnych opadów na ziemi może gromadzić się woda i to może zaszkodzić tego typu oświetleniu.

Stopień ochrony IP67 - czyli ochrona przed skutkami krótkotrwałego zanurzenia w wodzie. Ta klasa wodoszczelności świetnie sprawdzi się w łazience na podłodze, nawet w kabinie prysznicowej. Kolejnym miejscem jej stosowania może być podjazd gdzie jak wcześniej pisałem, podczas intensywnego deszczu może gromadzić się woda. Jeśli chcesz mieć pewność zawsze możesz skorzystać z najwyższego stopnia ochrony IP68, który umożliwia działanie nawet pod wodą. W praktyce tego typu rozwiązania stosuje się np w oczkach wodnych.

Koszyk