Łazienka jest przede wszystkim miejscem, które kojarzy nam się czystością i higieną. Drugim skojarzeniem jest wypoczynek i relaks w wannie czy pod prysznicem. Komu na myśl by przyszło, że to miejsce może być zagrożeniem. Jednak jest to miejsce o podwyższonej wilgotności i zły dobór oświetlenia może skutkować wypadkiem. W tym poradniku, postaram się Wam przybliżyć czym są strefy elektryczne, które pomogą Wam w doborze odpowiedniego oświetlenia do łazienki. Zanim jednak przejdziemy do meritum, zapraszam do przeczytania innego poradnika w którym wyjaśnione jest czym jest stopień ochrony IP, którym będę się posługiwał. Więcej na jego temat znajdziecie tutaj - link.
Łazienkę możemy podzielić na cztery strefy elektryczne. Poniżej można zobaczyć pomocniczy obrazek, który pokazuje rozmieszczenie stref:
Strefa 0 - jest to strefa we wnętrzu wanny lub brodzika prysznica. Osprzęt elektryczny tam zainstalowany musi mieć stopień ochrony nie mniejszy niż IPX7.
Strefa 1 - jest to strefa ograniczona płaszczyznami: pionową - przebiegającą wzdłuż zewnętrznej krawędzi obrzeża wanny, brodzika prysznica. W przypadku braku brodzika - w odległości 0,60 m od prysznica. Drugie ograniczenie to płaszczyzna pozioma - przebiegającą na wysokości 2,25 m od poziomu podłogi. Stopień ochrony urządzeń elektrycznych w tym miejscu musi mieć minimum IPX5.
Strefa 2 - jest ograniczona płaszczyznami: pionową - przebiegającą w odległości 0,60 m na zewnątrz od płaszczyzny ograniczającej strefę 1 oraz poziomą przebiegającą na wysokości 2,25 m od poziomu podłogi. Znajdujący się w tej strefie sprzęt i osprzęt powinny mieć stopień ochrony nie mniejszy niż IPX4. To w pomieszczeniach prywatnych, natomiast w łazienkach publicznych stopień ochrony IP sprzętu i osprzętu elektroinstalacyjnego w 2 strefie musi wynosić nie mniej niż IPX5.
Strefa 3 - jest ograniczona płaszczyznami: pionową - przebiegającą w odległości 2,40 m na zewnątrz od płaszczyzny ograniczającej strefę 2 oraz poziomą przebiegającą na wysokości 2,25 m od poziomu podłogi. Sprzęt i osprzęt w strefie 3 powinny mieć stopień ochrony nie mniejszy niż IPX1 (w strefie 3 w łazienkach publicznych minimum IPX5).
Podsumowując w kwestii oświetlenia powinniśmy się skupić na tym by w 2 strefie zapewnili podstawową ochronę na poziomie IP44. Są to miejsca które są narażone na zachlapania od źródeł wody. Czyli nad lustrem w łazience nie musimy wieszać lampy z stopniem ochrony na poziomie IP65 i wyżej. Ale w kabinie prysznicowej lub wannie w zależności od odległości od źródła wody oraz tego czy miejsce jest narażone na jej gromadzenie się musimy zastosować ochronę nawet na poziomie IP67. Dodatkowym zabezpieczeniem w tego typu miejscach może być zastosowaniem bezpieczniejszego oświetlenia zasilanego z instalacji 12V.