Taśma led DUAL WHITE CCT

Od-Do

Moc paska led możesz dopasować według swoich potrzeb. W sytuacji, w której nie jesteś do końca pewien, jakie rozwiązanie okaże się optymalne w Twoim przypadku, zastosuj ściemniacze. Pozwalają one swobodnie zmieniać natężenie światła, dzięki czemu dostosujesz ilość światła do wykonywanej czynności. Miej jednak na uwadze to, że taśmy ledowe można stosować w różnych miejscach i konfiguracjach. Z tego powodu ważna jest nie tylko moc, ale również barwa światła.

Najczęściej paski led stosuje się w sypialni bądź salonie, jako element umieszczony pod sufitem, co pozwala uzyskać przyjemne, komfortowe oświetlenie. Światło możesz włączyć tradycyjnie poprzez włącznik w ścianie, bądź skorzystać z pilota, jeśli zdecydujesz się na tę opcję. Inną alternatywą jest podłączenie całego systemu oświetlenia pod układ inteligentnej instalacji oświetleniowej, co pozwoli Ci sterować światłem z telefonu.

Pomysły na oświetlenie mieszkania z pomocą taśmy led

Pomysłów i inspiracji, jak oświetlić mieszkanie przy pomocy taśm ledowych jest wiele. Taśma led to efektownie i uniwersalne rozwiązanie, które możesz wkomponować w przestrzeń swojego domu i to na wiele sposobów! Charakterystyczne dla taśm ledowych jest to, że mają plastyczną formę, którą łatwo dopasować do pożądanych form. Należy jednak pamiętać o tym, aby barwa światła była dopasowana do kolorystyki wnętrza.

Niewielki wymiar i elastyczność oświetlenia sprawia, że standardowe paski ledowe możesz wykorzystać do podświetlenia mebli bądź elementów wyposażenia. Taki efekt byłby niemożliwy lub bardzo trudny do osiągnięcia przy pomocy standardowych lamp. Lustro, garderoba, łazienka, czy podświetlenie tylne telewizora – pomysłów na to, jak w interesujący sposób wykorzystać możliwości oświetlenia led jest naprawdę wiele!

Który pasek led jest warty polecenia?

Mimo że rodzajów taśm jest wiele, spora z nich wygląda podobnie na pierwszy rzut oka. To sprawia, że większość z nas, nie mając odpowiedniej wiedzy, nie wie, który model wybrać. Czy lepsza będzie dla Ciebie taśma led 230v, czy 12v? Odpowiedzieć na to pytanie chętnie pomogą nasi pracownicy. Wyjaśnimy Ci nie tylko podstawowe sprawy związane z technologią pasków led, ich zastosowania, ale także wskażemy plusy i minusy konkretnych modeli. Podpowiemy również, czy dana taśma led sprawdzi się w jadalni, salonie, czy kuchni.

Aby ułatwić Ci wybór i pozwolić rozeznać się w naszej ofercie, przygotowaliśmy krótki poradnik wyjaśniający podstawowe pojęcia.

Co to jest sekcja/moduł cięcia taśmy led?

Sekcja bądź też moduł cięcia taśmy led to zaznaczony na pasku odstęp pomiędzy dwoma punktami, w którym możesz spokojnie przeciąć taśmę led, bez obaw, że ją uszkodzisz. Oznacza to, że jeśli przetniesz pasek w tym miejscu, to wszystkie diody, które pozostaną na odciętym odcinku, będą świeciły. Dzięki temu, że można je swobodnie ciąć na paski, sprzedaje się ją na metry. W ten sposób możesz kupić tyle, ile potrzebujesz, nie martwiąc się, że zostanie Ci sporo materiału.

Jeśli chodzi o cięcie, to nie potrzebujesz do tego specjalistycznego sprzętu, wystarczą zwykłe nożyczki. To prosty proces, który wymaga jedynie ostrożności.

Jak ważna powinna być dla Ciebie sekcja cięcia? Pozwala ona określić długość taśmy led, jaką otrzymasz po jej przecięciu. Jeśli sekcja wynosi 10 cm, nie przytniesz kawałka w taki sposób, aby miał on 135 cm. Zamiast tego będziesz mógł otrzymać pasek ledowy o wymiarze 130 cm bądź 140 cm. Dobra wiadomość jest taka, że sekcja 10 cm występuje wyłącznie w najtańszych paskach, w których ilość diod na metr to 30 sztuk. Mimo to warto znać dokładne wymiary przed zakupem, dzięki temu będziesz w stanie wybrać optymalną długość oraz szerokość.

Tam, gdzie ilość diod na metr jest większa niż 30, sekcja cięcia będzie krótsza i może wynosić 5 cm, 2,5 cm albo nawet 1,25 cm. Podane wymiary odnoszą się do najpopularniejszych rozwiązań na rynku. W bardziej wyszukanych produktach sekcja cięcia może być zupełnie inna. Pamiętaj, że im gęściej diody są rozmieszczone na pasku ledowym, tym odstępy między nimi będą mniejsze. W takich przypadkach może okazać się, że zniszczenie jednej sekcji diod będzie niezbędne, aby uzyskać pożądaną długość i podłączyć kabel zasilający. Weź to również pod uwagę, podczas planowania montażu taśmy ledowej.

Czym jest gęstość diod? Jakie znaczenie ma ta właściwość?

Gęstość rozmieszczenia diod to nic innego, jak liczba diod, która znajduje się na danej długości paska led. Charakterystyczną wielkością dla najtańszych modeli jest 30 sztuk na metr. Z kolei najpopularniejszą gęstością jest 60 diod na metr. Pamiętaj, że im większa gęstość, tym wyższa jakość i jasność światła. Poniżej znajdziesz listę 5 najpopularniejszych gęstości rozmieszczenia diod:

  • taśma led 30 diod na metr,
  • taśma led 60 diod na metr,
  • taśma led 120 diod na metr,
  • taśma led 240 diod na metr,
  • taśma led o gęstości większej niż 240 diod na metr.

Taśma led 30 diod na metr

To dobry wybór, jeśli szukasz ekonomicznego i prostego rozwiązania. W przypadku tego paska ledowego diody rozmieszczone są w odległości 33 mm między sobą. Oznacza to, że odstępy są dość spore, a pojedyncze diody led są widoczne. Nic nie jest w stanie rozproszyć światła tak, abyśmy uzyskali, chociaż w przybliżeniu efekt jednolitej linii świetlnej. W tym przypadku nawet zastosowanie mlecznej przesłony do rozproszenia światła nie pomoże, a nawet wręcz przeciwnie, może zaszkodzić. Jeśli zdecydujesz się na tę opcję, musisz liczyć się ze stratą prawie 50% ilości lumenów. Niestety, taśma led 30 diod na metr nie zapewni Ci dobrego efektu świetlnego, dlatego też radzimy wybierać paski led o większej gęstości diod.

Taśma led 60 diod na metr

To najpopularniejsza gęstość w taśmach led z efektem koloru RGB lub RGBW (sprawdź jak podłączyć taśmę led RGB). Najczęściej w tych przypadkach stosuje się diody o szerokość 5 mm. Oczywiście, taśmy led białe z ilością 60 diod cieszą się również sporym zainteresowaniem. W tego typu modelach rozstaw diod wynosi 16,6 mm. Przy sekcji składającej się z trzech diod, otrzymujemy długość modułu cięcia 5 cm. Gęstość diod jest jednak zbyt mała, aby można uzyskać efekt jednolitej linii świetlnej. Mimo to te paski led są jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań.

Taśma led 120 diod na metr

W takim modelu rozstaw diod wynosi tylko 8,3 mm. Oznacza to, że sekcja cięcia – w zależności od taśmy led – wynosi 5 cm lub 2,5 cm. Aby uniknąć kłopotów przy montażu, warto ustalić ten parametr jeszcze przed zakupem. Taka gęstość rozmieszczenia diod led pozwala uzyskać efekt linii świetlnej. W celu jego osiągnięcia należy zastosować profil o głębokości minimum 9 mm lub – w przypadku płytszego o głębokości 6 mm – zastosować przesłonę mleczną.

Taśma led 240 diod na metr

Na obecną chwilę jest to najlepsza dostępna opcja. Dlaczego? Po pierwsze, diody w tym przypadku rozmieszczone są dość gęsto, bo co 4,2 mm. Diody praktycznie są jedna obok drugiej. Po drugie – sekcja cięcia wynosi 2,5 cm lub 1,25 cm. Takie taśmy led mają bardzo dobre opinie, warto się na nie zdecydować  w szczególności w przypadku podwieszanego sufitu.

Taśma led o gęstości większej niż 240 diod na metr

Coraz chętniej tego typu taśmy led używane są w oświetleniu domowym. Pasek led ma jednak jeden minus, trzeba mieć wprawę, aby go prawidłowo zamontować. Wynika to z faktu, że wielkość diod przy tej gęstości jest niewielka, przez co łatwo uszkodzić taśmę. Warto jednak zdecydować się na to rozwiązanie, jeśli zależy Ci na efekcie jednolitej linii świetlnej.

Kolejne dwie ważne sprawy – montaż elektryczny i współczynnik oddawania barw

Montaż elektryczny i współczynnik oddawania barw to kolejne dwie istotne kwestie, które należy poruszyć w kontekście paska led. Zacznijmy od współczynnika, czym jest i dlaczego jest tak ważny?

CRI – czyli Color Rendering Index – to współczynnik, który w skali od 0 do 100 określa, jak dobrze odtworzone są barwy oświetlonych przedmiotów. Im większy jest współczynnik CRI, tym przedmiot ma bardziej naturalny kolor. Jakie paski led najlepiej wybrać? Polecamy ten, które mają współczynnik oddawania barw wyższy niż 70.

Przejdźmy teraz do montażu paska led. Charakterystyczne dla tego rozwiązania jest to, że zasilany jest niskim stałym napięciem. Ma to związek, z tym że taśmy led mogą znajdować się w miejscu, w którym masz z nimi bezpośredni kontakt. Jedyną opcją, która zagwarantuje Ci bezpieczeństwo użytkowania, jest obniżenie napięcia do takiego poziomu, aby w razie dotknięcia urządzenia, nie poraziło nas ono prądem.

Najwyższym napięciem zapewniającym nam bezpieczeństwo jest 60V prądu stałego. Jeśli interesuje Cię taka opcja, wybierz pasek ledowy zasilany napięciem 12v lub 24v. Oczywiście, taśma led 12v oraz paski ledowe 230v dostępne są w ofercie naszego sklepu.

Stosowanie niskiego napięcia ma jednak jedną, poważną wadę. To wartość natężenia prądu, który przepływa przez obwód elektryczny. Z tego powodu w trakcie montowania paska ledowego, musisz wziąć pod uwagę to, że płynący w kablach prąd może mieć natężenie liczone nawet w dziesiątkach amperów. Dlatego też lepszą opcją są taśmy led 24V, które dwukrotnie zmniejszają natężenie prądu płynące w paskach i w kablach. Warto je stosować tam, gdzie obwody są długie bądź mają za dużą moc. Co ważne, dzięki temu, że taśma led 24v może mieć dłuższe odcinki, nie zauważysz spadku mocy świecenia diod, a sterowniki, które są zasilane wyższym napięciem, mogą sterować dłuższymi obwodami.

Pasek ledowy w mieszkaniu – jak oświetlić mieszkanie przy pomocy ledów

Taśmy led pozwalają eksperymentować z aranżacją wnętrz i pomagają uzyskać niepowtarzalny efekt. W jaki sposób możesz oświetlić mieszkanie przy pomocy ledów? Poniżej kilka inspiracji, jak wykorzystać pasek ledowy!

Łazienka

W zależności od pomysłu na aranżację łazienki, pasek led może stanowić główne źródło światła bądź może być używany jako oświetlenie kinkietu przy lustrze albo lampki umieszczonej nad prysznicem.

Salon

Lubisz rozsiąść się wygodnie w salonie przed telewizorem, aby obejrzeć najnowszy odcinek ulubionego serialu bądź film na Netflixie? Odpowiednie oświetlenie pozwoli Ci stworzyć atmosferę, dzięki której zrelaksujesz się i w wygodny sposób obejrzysz najnowszy odcinek lub film. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku będą taśmy led schowane przy zasłonach w salonie.

Sypialnia

Jak wykorzystać oświetlenie led w sypialni? W przypadku tego pomieszczenia warto zamontować pasek ledowy za sztukaterią przy suficie. Najlepiej wybrać do tego taśmę led RGB, dzięki czemu rano będzie Cię budzić przyjemne, zimne światło, a wieczorem możesz zmienić barwę na ciepłą i zmniejszyć natężenie oświetlenia.

Podświetlenie schodów

Z pomocą pasków led możesz też oświetlić schody. Stawiając na czujnik ruchu i taśmy led stworzysz system, który będzie oświetlał schody, gdy się do nich zbliżysz.

Garderoba/szafa

Tutaj również możesz oświetlić wnętrze z pomocą paska led. Ciekawe rozwiązanie w szczególności we wnętrzu szafy. Mechanizm działania w tym przypadku jest prosty – gdy otwierasz szafę, światło się włącza, kiedy zamykasz drzwi, gasi.

 Akwarium

Jeśli masz w domu akwarium z rybami, możesz je oświetlić przy pomocy taśmy led. To dobra opcja, jeśli zależy Ci na tym, aby akwarium prezentowało się w efektowny sposób. Pamiętaj tylko o tym, żeby dbać o zawartość akwarium, bo oświetlenie, w szczególności te kolorowe, może zmylić Cię w kwestii jego prawdziwego wyglądu.

Potrzebne Ci taśmy led? Szukasz rozwiązań w przystępnych cenach? Zapraszamy do naszego sklepu. Stacjonarnie sprzedajemy listwy led w Warszawie, ale możesz też zamówić interesujące Cię produkty w naszym sklepie online.

Koszyk