Wiosna w ogrodzie. Pora na instalację oświetlenia.

Lampy do ogrodu

Kiedy zima na dobre odpuszcza, najwyższa pora uprzątnąć pozimowy nieład, rozplanować nowe sadzonki i tchnąć życie w swój ogród jak co roku, na nowo. To idealny moment na zmiany wprowadzenie do ogrodu nowych elementów i zadbanie o właściwe wyeksponowanie dotychczasowych. Nic tak nie podkreśla walorów ogrodu jak subtelne dodatki aranżacyjne oraz starannie dobrane oświetlenie. Doświetlenie ogrodu sprawia, że jest on ozdobą nie tylko za dnia, ale oczarowuje swoim pięknem także po zmroku. Staje się miejscem wieczornego relaksu, romantyczną enklawą w nocy i całodzienną oazą spokoju dla domowników. Walory estetyczne nowoczesnego oświetlenia ogrodowego uzupełniają się z ich podstawową funkcją oświetleniową, przy czym obecnie oświetlenie może odgrywać w ogrodzie bardzo różnorodne role.

Oświetlenie ogrodowe - artystyczny sznyt czy funkcjonalne doświetlenie ?

Współczesne lampy ogrodowe są eleganckim dodatkiem dekoracyjnym, który wspaniale komponuje się z różnymi detalami architektonicznymi. Lekkie, ażurowe lampki na drewnianej pergoli, proste w kształcie oprawy wyglądające gdzieniegdzie z trawy niczym polne kamienie, albo oczka halogenowe rozświetlające tęczą przejrzystą toń oczek wodnych. Do tego skupione światło reflektorków starannie rozmieszczonych wokół fasady domu lub wycelowanych w jakiś jego punkt oraz starannie ukryte w roślinnym gąszczu alejki, których trasę wskazują niewysokie granitowe lub stalowe słupki skrywające niezniszczalne lampy LED. Właściwe oświetlenie wydobędzie wszystkie ukryte walory tego miejsca, nada mu indywidualny charakter i zapewni klimat sprzyjający odpoczynkowi i zabawie do późnej nocy. Zależnie od upodobań, oświetlenie zewnętrzne może wspomagać starannie zaprojektowaną kompozycję zieleni, stanowiącej niebanalną ozdobę domu, gdzie poszczególne lampy ogrodowe podkreślają szczególnie piękne miejsca lub wydobywają na widok unikatowe rośliny egzotyczne. Może że także skrzętnie ukryć w mroku tajemnice znane tylko nielicznym, doświetlając subtelnie nieliczne trakty przeznaczone dla niewtajemniczonych.

Od czego rozpocząć projektowanie oświetlenia do ogrodu ?

Oświetlenie ogrodu to przede wszystkim dobrze położona instalacja, która zapewni bezawaryjne i bezpieczne działanie lamp zewnętrznych. Dlatego zawsze warto zasięgnąć porady fachowca w zakresie doboru poszczególnych elementów oraz zlecić mu jej montaż. Sobie możemy zostawić przyjemność osobistego wybrania każdej lampy do ogrodu. Dobrym rozwiązaniem jest podzielenie obszaru na kilka stref, które oświetli się stosownymi lampami włączanymi niezależnie od pozostałych. Dzięki temu oszczędzimy energię i stworzymy możliwość różnorodnej aranżacji świetlnej całego ogrodu i poszczególnych jego fragmentów. Warto również postawić na nisko napięciową instalację, która zasili lampy ogrodowe napięciem 12 lub 24 V. Jeśli działka jest duża i lampy będą rozmieszczone gęsto, lub ich moc ma być duża, przynajmniej część instalacji należy wykonać pod napięciem sieciowym, czyli 230 V.

Jak wybrać lampy z przeznaczeniem do oświetlenia ogrodu ?

Istotne jest przeznaczenie lamp zewnętrznych. Inaczej dobiera się zestaw lamp do wielogodzinnego oświetlania określonego obszaru, a inaczej, kiedy lampy mają za zadanie doświetlić fragment podjazdu czy ścieżki podczas przejścia od furtki lub samochodu do drzwi. Mocne reflektory zewnętrzne pracują inaczej niż ogrodowe lampy dekoracyjne, świecące miejscowo delikatnym światłem. Oświetlenie ogrodu pełni raczej rolę drugorzędną w stosunku do wewnętrznego, dlatego jednym z pierwszych kryteriów wyboru powinny być względy ekonomiczne. Założeniem są niskie koszty eksploatacji oraz długa żywotność w trudnych warunkach. Oprawy przystosowane do tradycyjnych, żarowych źródeł światła można zastosować jako chwilowe doświetlenie podjazdu lub tarasu na czas pobytu użytkowników. Stałe oświetlenie przestrzeni wymaga stosowania energooszczędnych źródeł światła, czyli świetlówek kompaktowych albo oczek halogenowych, alternatywnie lamp rtęciowych lub sodowych wszystkie one zużywają kilkakrotnie mniej energii w porównaniu do zwykłych żarówek. Oczywistością jest wybór oświetlenia dostosowanego do pracy w trudnych warunkach zewnętrznych, odpornego na szeroki zakres temperatur, wiatr, opady i zanieczyszczenia. Lampy te muszą posiadać wysoki stopień ochrony minimum IP 44.

Rodzaje lampy do użytku na zewnątrz

Na szczęście wybór lamp do ogrodu jest tak samo szeroki, jak oferta innych typów oświetlenia. Sposób aranżacji zależy tylko od naszej wyobraźni i zasobności portfela. Lampy zewnętrzne można podzielić na kilka charakterystycznych grup:

  • małe oprawy ogrodowe o wysokości do 0,5 m służą do oświetlania ścieżek komunikacyjnych oraz dekoracyjnego podświetlania poszczególnych elementów architektury zielonej krzewów czy klombów. Znajdziemy to lampy montowane na stałe na betonowych cokolikach, lub przenośne w postaci wbijanych w ziemię ostrzy;
  • oprawy reflektorowe sprawdzają się jako oświetlenie ekspozycyjne, nakierowane na elewację, drzewa albo wysoki żywopłot. Wybór obejmuje oprawy (reflektorki) wbijane ostrzem w grunt bądź przykręcane na śrubach do utwardzonego podłoża, albo lampy wpuszczane w podłoże;
  • kinkiety i plafony umieszczane na elewacji albo słupach ogrodzenia służą do czasowego oświetlenia podjazdu, ogrodzenia wokół posesji i bramy wjazdowej albo ścieżek wokół domu;
  • lampy ogrodowe wysokie na własnej podstawie lub oprawy umieszczane na masztach o wysokości 2-3 m przeznaczone do ogólnego oświetlenia dużych fragmentów okolicy.

Jak sterować oświetleniem na zewnątrz ?

Tutaj również można dostosować typy włączników do własnych preferencji i rodzaju oświetlenia. Do wyboru mamy:

  • czujniki zmierzchowe
  • czujniki ruchu uruchamiające lampy po wykryciu ruchu ludzi, samochodów a nawet zwierząt
  • programowalne zegary sterujące ? włączające światło o określonych godzinach
  • włączniki sprzężone z dzwonkiem przy furtce albo przyciskiem otwierającym ją ? zapalają światło w momencie uruchomienia sprzężonego guzika, a wyłączenia następuje po określonym czasie lub wymaga ręcznego sterowania z oprawy umieszczonej już w domu czy garażu
  • klasyczne włączniki ręcznego sterowania, które powinny się znaleźć w obwodzie niezależnie od wymienionych wcześniej urządzeń.

Koszyk