Taśma led RGB - RGBW - RGBW CCT

Od-Do

Zalety taśmy led RGBW 4-in-1

Nasze kolorowe taśmy led, które oferujemy, zbudowane są na diodach led 4-in-1. Dla wyjaśnienia, są to diody, które posiadają w jednym elemencie trzy podstawowe barwy światła plus dodatkowo barwę białą.

Efektem zastosowania takich elementów jest to, że cały pasek świeci równomiernie jedną barwą światła. W starych i tanich rozwiązaniach stosowano i nadal stosuje się umieszczanie na taśmie naprzemiennie diody RGB a następnie diody białej. I znowu dioda RGB i dioda biała.

Efekt jest taki, że przy nastawieniu koloru czerwonego, świeci się co druga dioda (bo te pomiędzy nimi jest biała). Przy nastawieniu barwy jasnej, najbardziej świecą się białe diody, czyli też co drugi element, a diody kolorowe próbują dodać koloru. Otrzymujemy niejednolity kolor świecenia.

jeżeli zależy Tobie na dobrym efekcie kolorowego oświetlenia, kup nowsze rozwiązanie. Przy długości paska - powiedzmy 10 metrów, zapłacisz może 100 zł więcej. Sterownik i zasilacz będzie nadal ten sam, więc małym kosztem możesz podnieść jakość oświetlenia, które montujesz w domu.

Do czego stosować taśmy led RGB?

Taśma led RGB służy do oświetlenia dekoracyjnego. Ilość światła, uzyskana z takich pasków jest bardzo mała. Natomiast uzyskujemy mocny, nasycony kolor. Jeśli taki efekt jest Ci potrzebny, czyli wyraźny kolor np żółty czy fioletowy, to stosuj właśnie taśmy led RGB. Tylko tutaj znowu pamiętaj o starej i nowej technologii.

Stare taśmy ( i nadal najtańsze na rynku taśmy RGB) były budowane na bazie trzech oddzielnych diod, każda świecąca innym kolorem. Efekt jest taki, że przy ustawieniu barwy np czerwonej, świeci na pasku co trzecia dioda. Przy gęstości 60 diod / metr (czyli co 1,6 cm) mamy punty świetlne oddalone od siebie o 5 cm. Efekt jest bardzo słaby. 

Nowe technologie wprowadziły diody 3-in-1, czyli w jednym chipie mamy umieszczone 3 barwy jednocześnie. Niezależnie od tego, jaką barwę świecenia ustawimy, każda z diod na pasku świeci jednakowo. Punkty świetlne - w naszym przykładzie 60 diod/metr - są oddalone od siebie jedynie 1,6 cm. Różnica w efekcie świecenia jest kolosalna.

Co nam daje stosowanie taśmy led RGBW?.

Jak już wcześniej pisałem taśma RGBW ma dodatkowo umieszczony element z barwą białą. Efektem tego jest:

  • zmniejszenie nasycenia kolorów świecenia
  • zwiększenie ilości światła do oświetlenia ogólnego.

Jeżeli więc chcesz mieć kameralne oświetlenie sypialni albo salonu i dodatkowo chcesz, aby można było ustawić kolor świecenia, wybierz taśmy led RGBW z diodami 4-in-1. Uzyskasz efekt, o którym myślisz. Będzie kolorowo i jasno.

W taśmach RGBW masz do wyboru barwę białą ciepłą i neutralną. Czyli dodatkowe źródło światła białego ma barwę albo 3000K, albo 4000K. W naszych warunkach najczęściej wybierany jest model RGB-WW czyli ten, gdzie jest barwa światła ciepła biała.

Koszyk