Lampy na szynoprzewodzie i szynoprzewód

Od-Do
Łącznik L 3F Lumisys / UniproŁącznik L 3F Lumisys / Unipro

Łącznik L 3F Lumisys / Unipro

120.00 zł  99.00 złW przypadku problemów z konfiguracją szynoprzewodów, prosimy o kontakt z naszym sklepem. Chętnie pomożemy w kompletacji systemów opartych na szynoprzewodach, postaramy się wyjaśnić pojawiające się wątpliwości.

Szynoprzewody oświetleniowe - alternatywa dla tradycyjnych lamp

Szynoprzewód oświetleniowy zdecydowanie umacnia swoją pozycję na rynku oświetleniowym. Jest doskonałym wyborem w przypadku, kiedy chce się stworzyć niebanalną, ale jednocześnie spójną kompozycję w postaci oświetlenia, która obejmuje swoim zasięgiem całe pomieszczenie. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim elastyczność i wytrzymałość całej konstrukcji, bowiem szynoprzewody dają nieskończenie wiele możliwości. Ich ułożenie może być praktycznie dowolne. Oprócz tego, szynoprzewody idealnie sprawdzają się w maskowaniu instalacji elektrycznej, a dodatkowo wybór lamp, które mogą być zamontowane na szynie jest na tyle szeroki, że można tworzyć różnego rodzaju aranżacje z ich udziałem. Atutem tego rodzaju instalacji jest przede wszystkim to, że takie lampy mogą zmieniać swoje położenie w zależności od potrzeb. Tworząc system szynowy można zaprojektować własną kompozycję, która może składać się z różnego rodzaju elementów o rozmaitych kształtach, zaślepek, łączników, uchwytów oraz opraw oświetleniowych.

Szynoprzewód 3 fazowy? A może jednofazowy?

System szynowy dzieli się na dwie podstawowe kategorie, mianowicie na jednofazowe i trójfazowe. W układzie jednofazowym tym samym włącznikiem zapalane są wszystkie lampy, które są osadzone na przewodzie. Natomiast system trójfazowy, dzięki trzem obwodom, pozwala na niezależność w tym zakresie. Układ ten jest dostosowany pod podwójny włącznik, który przy kliknięciu uruchomi wybrane lampy w obrębie tej samej szyny.

Jeśli decyzja co do wyboru systemu oświetlenia została podjęta, warto również zwrócić uwagę na dobór szyn. Na rynku oświetleniowym można znaleźć elementy natynkowe oraz wpuszczane. W większości przypadków oświetlenie szynowe jest umieszczane bezpośrednio do sufitu, aczkolwiek ze względu na różnorodne zastosowania jest możliwość rozmieszczenia ich na zawieszanych linkach. Szyny najczęściej zestawiane są na planie prostokąta lub kwadratu, jednak przy pomocy wewnętrznych łączników można stworzyć unikalne układy w kształcie litery L, I, T oraz C. Trzeba dobrać kolor całego układu w taki sposób, by była spójna z całą aranżacją danego wnętrza. Jednak należy pamiętać o tym, że nie każda oprawa będzie współgrać z określoną szyną, dlatego najlepiej będzie, jak lampy będą pochodziły od tego samego producenta. W naszym sklepie możecie Państwo zakupić szynoprzewody, a także akcesoria, które okażą się niezbędne przy tego rodzaju instalacji.

Jakie lampy na szynoprzewodzie mogą być zamontowane?

Przy pomocy szyny zazwyczaj montowane są reflektory sufitowe LED, które sprawdzą się w pomieszczeniach wymagających wyrazistego i przyjaznego dla oka światła. Oprawy tego typu mogą być obracane, co umożliwia punktowe oświetlenie danego miejsca, na przykład stanowiska pracy. W tym przypadku jakość światła ma ogromne znaczenie i może mieć bezpośrednie przełożenie na jakość wykonywanej pracy. Korzyści tego rozwiązania będą również odczuwalne dla budżetu, ponieważ reflektory są wyposażone w technologię energooszczędną LED. Montaż tego rodzaju lamp na szynach nie jest skomplikowany, dlatego z całą pewnością każdy sobie z tym poradzi. Reflektory na szynie charakteryzuje minimalistyczny, a zarazem uniwersalny design, który sprawdzi się praktycznie w każdym mieszkaniu, a także przestrzeni biurowej, ponieważ dają światło, które w odpowiedni sposób eksponuje wybraną przestrzeń lub całe pomieszczenie. Dla osób, które szukają niecodziennych rozwiązań, dobrym wyjściem okazują się lampy wiszące dostępne w wielu wzorach. Montaż na szynie pozwoli na stworzenie indywidualnej aranżacji oświetlenia w domu, a także w dowolnej przestrzeni. Prostota i funkcjonalność pozwoli znaleźć szerokie zastosowanie w wielu miejscach.

Jak wygląda montaż szynoprzewodu?

Szynoprzewód najlepiej zamontować bezpośrednio do powierzchni sufitu, lub zwiesić na linkach (w zależności od wybranego sposobu). Przed przystąpieniem do instalacji należy sprawdzić, czy przemieszczenia końców szyn są właściwe, jeżeli nie, trzeba wykonać ich regulację. Kiedy już wszystko jest poprawnie ustawione, można przystąpić do montażu. Na początku zaleca się dokładne rozplanowanie rozmieszczenia szyn i lamp. Odpowiednie sporządzenie planu jest kluczem do uzyskania odpowiedniego oświetlenia. Podczas montażu tego rodzaju układu należy zwrócić uwagę na to, czy od strony zaślepki lub łącznika nie zostały wysunięte tory prądowe. Koniec systemu musi być bowiem zabezpieczony zaślepką, która zazwyczaj jest elementem zestawu. Jedną z najważniejszych czynności w trakcie całej instalacji jest doprowadzenie zasilania do trakcji oświetleniowej. W tym przypadku można wykorzystać istniejący już wpust lampowy. Po zakończonej instalacji można przystąpić do umieszczenia reflektorów w zamontowanych już szynach.

Szynoprzewody zwane są czasami listwami lub po prostu szynami, to wykonane z aluminium profile w postaci prostych odcinków, które wewnątrz swojej konstrukcji mają ukryte przewody zasilające, będące pod napięciem 230V. W najbardziej popularnym systemie, którym jest szynoprzewód 3 fazowy, ukryte są cztery przewody - trzy z nich to linie zasilające lampy, a czwarty to przewód neutralny. Dodatkowo powinny być one podłączone do uziemienia, aby cały system oświetleniowy był bezpieczny w użytkowaniu.

Szynoprzewody w domu, w sklepie, w galerii

Zastosowanie rozwiązania opartego o lampy podłączane do szyn oświetleniowych ma duże zalety. Po pierwsze, nie potrzebujemy nikogo do zmiany położenia lamp, lub do zwiększenia ich ilości lub kierunku świecenia.Po drugie, szyna z obwodem trójfazowym umożliwia nam stworzenie trzech, niezależnie od siebie kontrolowanych połączeń elektrycznych. Dzięki temu możemy włączać tylko wybrane lampy, podłączone do szyny. Dobrym przykładem może być salon, gdzie w zależności od potrzeb włączamy tylko oświetlenie skupione nad strefą wypoczynku, oddzielnie włączamy lampy nad stołem, a dodatkowo możemy mieć obwód doświetlający całość pomieszczenia. W sklepie możemy za pomocą reflektorów wpiętych w szynoprzewód doświetlać wybrane półki z towarem, lub stawiane okresowo stojaki z ofertami specjalnymi. Jeśli takich stojaków nie ma, cały obwód możemy wyłączyć, a wszystko to jest zamontowane na jednej, uniwersalnej szynie zasilającej.

Ekspozycja szynoprzewodów i reflektorów do szyn

Jak zwykle zapraszamy wszystkich do odwiedzenia naszego salonu z oświetleniem w Warszawie, gdzie prezentujemy szeroki wybór reflektorów do szyn i szynoprzewody oświetleniowe. Koncentrujemy się na rozwiązaniach trójfazowych (czy też trzy obwodowych), które są bardzo uniwersalne i elastyczne w stosowaniu. Dodatkowo te elementy podlegają standaryzacji, mamy więc pewność, że stosując tego rodzaju rozwiązania wszystko nam zagra i będzie ze sobą współpracować.

Koszyk