Kinkiety do sypialni

Kinkiety, które dawniej nieśmiało rozjaśniały wąskie korytarze obitych materią ustronnych hotelików, teraz pełnią najróżniejsze funkcje. Od czysto użytkowych – jako doświetlenie pomieszczeń i korytarzy oraz akcentowanie fragmentów aranżacji, aż po dekoracyjne, gdzie emitowane przez nie światło pełni rolę drugorzędną. Ciekawe efekty świetlne możliwe do uzyskania dzięki niektórym kinkietom, zachęcają do oryginalnych aranżacji pomieszczenia i uzyskiwania naprawdę spektakularnych rezultatów. Różnorodność wzorów, mnogość wysokiej jakości materiałów pozwala zastosować ten rodzaj lamp niemal wszędzie. Kinkiety doskonale sprawdzają się w tradycyjnych rolach – na korytarzu czy w salonie, ale coraz częściej kupowane są również kinkiety do kuchni, pokoju dziecięcego, a przede wszystkim kinkiety do sypialni.


Jakie stosować kinkiety w sypialni

Kinkiety do sypialni znajdują swoje zastosowanie nie tylko jako dodatkowe oświetlenie pomieszczenia czy garderoby, ale są idealnym rozwiązaniem jako oświetlenie nad łóżko w sypialni. Ich niepodważalną zaletą jest znaczna oszczędność miejsca. To ważna cecha, kiedy stolik nocny stojący u wezgłowia jest malutki lub nie ma go w ogóle. Niezależnie od tego czy sypialnia jest przestronna czy stanowi jedynie niewielki fragment wydzielony z salonu, kinkiety dają zupełnie nowe możliwości aranżacyjne.

Najprostszym rozwiązaniem jest stosowanie kinkietów jako dodatkowego oświetlenia bocznego w pomieszczeniu. Gdy sypialnia jest duża albo ma nieregularny kształt, światło górne może nie oświetlać jej wystarczająco w każdym miejscu. Żeby zlikwidować nieatrakcyjne zaciemnienia stosuje się właśnie kinkiety. Dobrane stylistycznie do oświetlenia głównego i zaświecone razem z nim sprawiają, że pomieszczenie nabiera głębi i jest wystarczająco jasne do wszelkich aktywności, jak na przykład rodzinna gra planszowa na łóżku albo na dywanie.

Kinkiety naścienne można montować również jako oświetlenie alternatywne dla lamp sufitowych i używać ich w określonych sytuacjach. Dzięki różnorodnym formom obudowy, kinkiety dają bardzo zróżnicowane światło – zarówno pod względem kierunku emisji jak i mocy. Stąd świetnie sprawdzą się jako bardziej subtelne oświetlenie wieczorne lub poranne. Właściwie rozmieszczone kinkiety mogą stać się nawet głównym źródłem światła w niedużej sypialni. Z pewnością nadadzą jej przytulnego charakteru, ocieplając wnętrze miękkim, rozproszonym światłem. Stosując kinkiety jako zamiennik lub samodzielne oświetlenie sypialni, można pozwolić sobie na kontrastowe zestawienie z oświetleniem głównym, podkreślając niezależność obu rozwiązań.

Coraz częściej, kupując kinkiety do sypialni użytkownicy planują używać ich jako lamp nocnych, zamiast tradycyjnych lampek stojących u wezgłowia łóżka. Jest to świetne rozwiązanie, bowiem znacznie oszczędza się miejsce na stolikach nocnych. Jednocześnie możliwości adaptacyjne wielu modeli są znacznie większe niż lampki stojącej u wezgłowia. Głowice obracane w dowolnym kierunku czy przegubowe lub giętkie ramiona pozwalają skierować strumień światła dokładnie tam, gdzie w danym momencie chcemy mieć plamę światła. Ponadto wyeliminowane zostaje ryzyko nieumyślnego strącenia lampki, błądząc rękami w ciemności. Odpowiednio dobrane kinkiety zawieszone u wezgłowia łózka stanowią również element dekoracyjny, podkreślając charakter pomieszczenia za dnia i podświetlając je subtelnie po zmroku. Stosując kinkiety jako lamki nocne, służące na przykład do czytania lub pracy z laptopem, należy wybrać takie modele, które emitują światło w określony sposób. Istotne jest, aby ilość i jakość światła była dopasowana do potrzeb oczu podczas czytania oraz, by światło nie przeszkadzało osobie śpiącej po drugiej stronie łóżka. Stąd potrzeba dobrania określonego kształtu oprawy. Powinna dawać średniej mocy, lekko rozproszone światło, aby uniknąć odblasków. Jeśli model daje się regulować - tzn. posiada ruchomą głowicę lub wysięgnik, strumień świetlny może być bardziej skupiony i skierowany w stronę czytającego.

Jakie modele i materiały sprawdzą się w zaciszu domowej alkowy

Wężyki ledowe o skupionym świetle, kinkiety w stylu glamour, minimalistyczne w swoim wyglądzie oświetlenie halogenowe czy popularne kinkiety w stylu lampy kreślarskiej - to tylko niektóre z proponowanych produktów. Mimo, że trendy wnętrzarskie bardzo liberalnie podchodzą do stosowania najróżniejszych rozwiązań aranżacyjnych pomieszczeniach, oczywiste jest, że niektóre modele kinkietów będą pasowały do sypialni znacznie lepiej, niż niektóre inne.

A zatem ...

Czym powinien się charakteryzować doskonały kinkiet do sypialni?

Kinkiety do sypialni, które świetnie dopełniają oświetlenie główne, powinny stwarzać romantyczną atmosferę i wprowadzać w pomieszczeniu spokój. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom i skromnemu, ale atrakcyjnemu wyglądowi, niech będą źródłem przyjemnego i dyskretnego światła. Rezultaty takie najłatwiej jest osiągnąć, stosując kinkiety wykonane z połączeń drewna, mosiądzu albo miedzi czy matowego szkła. Pastelowe kolory, subtelne faktury oraz proste kształty – to kwintesencja elegancji pozwalająca dopasować kinkiet do większości stylów. Odważniejsze materiały – błyszcząca stal, barwne i żywo kolorowe szkło czy fantazyjne wzoru wymagają starannego zaplanowania całej kompozycji, żeby efekt nie okazał się zbyt krzykliwy. Sypialnia to pomieszczenie służące relaksowi i wyciszeniu – stąd bardzo energetyczny wystrój na dłuższą metę może być męczący.

 

W ofercie sklepu internetowego Strefalamp.pl znajdą Państwo całą gamę kinkietów – zarówno ultranowoczesnych form i materiałów jak i nowych wzorów stylizowanych na klasyki. Oferujemy doskonałe kinkiety do czytania, oraz takie, które dobrze doświetlą sypialnię. W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo produkty najlepszych producentów:

Koszyk