Lampy i oświetlenie do sypialni

Sypialnia to pomieszczenie mające sprzyjać odprężeniu i wypoczynkowi. Na pierwszy rzut oka kojarzy się tylko i wyłącznie ze snem nocnym, kiedy całkowita ciemność jest jedynym pożądanym stanem, a dociekliwe oko gości rzadko kiedy ocenia znajdujące się tam aranżacje. Na szczęście ten stereotyp przestaje dominować i coraz więcej osób zauważą potrzebę takiego urządzenia własnej sypialni, żeby samemu poczuć się w niej komfortowo. Poza zakupem wygodnego łóżka, warto również zadbać o odpowiednie oświetlenie tego wnętrza. Właściwie dobrane lampy do sypialni – ich ilość, rodzaj i rozmieszczenie – nie tylko kreują pożądany nastrój, ale wyrażają osobowość właściciela.


Lampy do sypialni - czym się kierować przy ich wyborze ?

Współczesne trendy aranżacyjne kładą nacisk właśnie na wypełnianie różnorodnych potrzeb użytkowników. Biorąc pod uwagę funkcje, jakie pełnić może sypialnia w zależności od składu rodziny, ilości pozostałych pomieszczeń mieszkalnych i etapu życia poszczególnych domowników – warto wyposażyć ją wszechstronnie, aby przez długi czas służyła mieszkańcom jako pomieszczenie komfortowe i przytulne.

Oświetlenie sypialni to nie tylko lampki przy łóżku

Lubisz czytać w łóżku? A może wieczorem leżysz z laptopem i wypełniasz tabelki, bo na jutro trzeba zrobić raport dla szefa? A może sypialnia to miejsce do wieczornej zabawy z dziećmi? Każdy z nas ma inne potrzeby, ale łączy je wspólna cecha - musi być komfortowo i akurat tak, jak tego potrzebujemy w danej chwili. Mając to na uwadze, należy wybierać takie oświetlenie sypialni, na jakim nam najbardziej zależy. Nie warto iść na kompromisy – zdecydowanie lepiej jest posłuchać intuicji i wybierać to, co się podoba i co sprawia, że sypialnia stanie się swoistą oazą odprężenia.
Różnorodne aranżacje, indywidualny styl i moda na dobry smak i wygodę – to wszystko sprawia, że wybór lampy do sypialni determinuje co najwyżej wyobraźnia i potrzeby właściciela. Oszczędzanie na oświetleniu i generalnie na lampach kończy się zazwyczaj źle, szczególnie tam, gdzie przebywamy wieczorami, i od prawidłowego doboru lamp zależy nasze samopoczucie. Do wyboru jest w zasadzie cały wachlarz rodzajów oświetlenia dostępnego na rynku. Począwszy od tradycyjnie kojarzonych z sypialnią lampek stawianych na stolik nocny, poprzez funkcjonalne kinkiety, a na nowoczesnych lampach podłogowych i nietuzinkowych halogenach skończywszy.

Co zatem wybrać dla siebie? Poniżej kilka podpowiedzi i sugestii, które z pewnością zainspirują Państwa i pomogą dobrać idealne oświetlenie tworząc dla siebie sypialnię marzeń.

W czym wybierać planując oświetlenie sypialni?

Najpopularniejsza grupa lamp do sypialni to oczywiście oświetlenie ogólne, czyli lampy sufitowe do sypialni – najczęściej niewielkie żyrandole oraz plafony. Mają oświetlić całe pomieszczenie, dając jasne ale nie rażące światło. Powinny więc emitować lekko rozproszony strumień światła o ciepłej barwie. Rodzaj jest ściśle uzależniony od wystroju pomieszczenia i powinien z nim harmonijnie współgrać. Nasz sklep oferuje różnorodne linie aranżacyjne, pośród których prym wiodą nowoczesne lampy wielu firm, jak choćby Astro, Cosmo Light, Hinkley czy Axo Light. Ich projekty bazują na najnowszych komponentach wysokiej jakości, a różnorodność modeli pozwala dopasować je zarówno do postindustrialnych surowych wnętrz jak i przytulnych, nastrojowych sypialni.

Drugie miejsce zajmują uzupełniające lampy do sypialni, których zadaniem jest doświetlenie małych fragmentów pomieszczenia oraz uzyskanie subtelnej gry światłocieni, które nadają wnętrzu aury tajemniczości. Prym wiodą oczywiście małe lampki nocne, które zwyczajowo stawia się tuż przy łóżku. Ich zadaniem jest stworzyć warunki do czytania lub oświetlić przestrzeń jednej strony łóżka w taki sposób, by druga osoba mogła swobodnie spać. Równie wygodnym i funkcjonalnym rozwiązaniem są naścienne kinkiety. Stały się one bardzo popularne, ponieważ oszczędzają miejsce przy łóżku i są bezpieczne – nie da się ich w żaden sposób strącić. Obie kategorie lamp są szerzej opisane w działach: Lampki nocne oraz kinkiety do sypialni, dlatego w zamian przyjrzymy się alternatywnej formie doświetlania połówek łóżka – za pomocą lamp wiszących. To rozwiązanie zdobywa coraz więcej zwolenników. Lampy wiszące przyciągają uwagę, co zmusza projektanta do uczynienia ich jednym z głównych elementów dekoracyjnych sypialni. Preferowane kształty obejmują lampy na długich linach, zakończone abażurem kierującym strumień światła kierunkowo do dołu z lekkim tylko rozproszeniem na boki. Uzyskuje się dzięki temu stonowane oświetlenie części wezgłowia, dające możliwość komfortowej pracy lub czytania. Polecamy zapoznanie się z ofertą firm Azzardo, Foscarini, Redlux czy Italux.

Prosimy pamiętać, że powyżej opisane zostały jedynie przykładowe propozycje. Tak naprawdę, każda lampa wewnętrzna może być zastosowana w dowolnym pomieszczeniu, w zależności od gustu i przeznaczenia oraz możliwości jej zamontowania w wybranym miejscu. Na szczęście obecnie wybór jest coraz większy, a dostępne w naszym sklepie lampy do sypialni pozwalają wpasować je w dowolną aranżację. Przeglądając zasoby sklepu internetowego strefalamp.pl warto zapoznać się z różnymi działami. Zarówno podziały tematyczne jak i sugestie aranżacyjne są umowne i może zdarzyć się, że idealnie pasującą lampą okaże się nie poszukiwany początkowo kinkiet, ale na przykład nowoczesna lampa wisząca.

Koszyk